Opublikowany przez: Familiepl 2022-04-08 13:18:22
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Vitolda Klein on Unsplash
W szpitalach lekarze zgłaszają więcej niż zazwyczaj w tym sezonie dzieci, które trafiają na oddział w wyniku powikłanej ospy. Ta popularna choroba wieku dziecięcego z tegorocznym wariantem wirusa wyda się być wyjątkowo niebezpieczna.
- W tym sezonie przyjmujemy do szpitala dużo więcej, niż zazwyczaj, dzieci z powikłaniami ospy. Możliwe, że jest to spowodowane konkretnym wariantem wirusa – powiedziała dla PAP dr Stopyra, kierująca Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. – Najprawdopodobniej tegoroczny wariant wirusa ospy częściej daje powikłania. Obserwujemy to od wielu lat – bywa tak, że w jednym sezonie ospa powoduje mniej powikłań, w innym – więcej – dodała dr Stopyra.
Wirus ospy rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Przyczyną jej występowania jest herpeswirus VZV. Choroba ta bywa nazywana również wiatrówką, ponieważ wirusy mogą przenosić się przez wiatr na odległość nawet do kilkudziesięciu metrów. Dziecko może zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą na ospę lub półpasiec, który wywołuje ten sam wirus, co ospę. Ospa ma dość długi okres wylęgania, a pierwsze objawy może powodować dopiero 2-3 tygodnie od zakażenia wirusem.
Pierwsze objawy ospy mogą być często mylone z przeziębieniem. Dziecko zaczyna być markotne, ma podwyższoną temperaturę, a czasem katar. Najbardziej charakterystycznym objawem ospy jest swędząca wysypka na tułowiu, twarzy i ramionach, która wraz z rozwojem choroby rozprzestrzenia się na całe ciało, np. nos oraz twarz, rzadziej stopy i wewnętrzną część dłoni. Krosty na ciele przybierają postać czerwonych plam, które dosyć szybko zamieniają się na wypukłe wykwity z surowiczym płynem.
Ospa u dziecka może również dać powikłania, chociaż niezbyt ciężko ma ona ciężki przebieg. W przypadku powikłanego przebiegu ospy u dziecka może wystąpić np.: nadważenie bakteryjne wykwitów na skórze, zapalenie opon mózgowych, porażenie nerwów czaszkowych, czy zespół Guillaina-Barrego.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.